HOCHTIEF

HOP–OFF

web stavby podklad-6.jpg

Veľká zmena

pre tých najmenších

Materská škola Skalníkova, Mariánské Lázně

Všetko, čo naozaj potrebujeme vedieť, sa vraj učíme v materskej škole. A pokiaľ sa deti učia v zelenom prostredí energeticky úspornej stavby s titulom Drevená stavba roka, zbierajú prirodzenou cestou aj potrebné informácie o ochrane životného prostredia a význame života v súlade s prírodou.

Viac o projekte
Lokalita: Mariánské Lázně
Investor: Magistrát města Mariánské Lázně
Realizácia: HOCHTIEF CZ, divize Pozemní stavby Čechy
Typ stavby: Občanské a administrativní, novostavba
Doba výstavby: 09/2010–09/2011
Popis

Dosluhujúce a nevyhovujúce objekty materské škôlky boli odstránené a na ich mieste vyrástla nová, jednopodlažná budova. Návrh novej stavby pochádza z architektonického ateliéru Masák & Partner a vychádzal z dvoch nutných princípov. Prvým princípom bola požiadavka na energeticky úsporné poňatie, ktoré tiež súvisí s neobvykle vybraným konštrukčným systémom drevostavby. Druhým, rovnako dôležitým princípom, bola požiadavka na jednoduché a funkčné prevádzkové usporiadanie objektu. Prepojením spomínaných požiadaviek vznikla veľmi kompaktný a zároveň čitateľne štruktúrovaná stavba.

Z hľadiska dispozície a organizácie vnútornej prevádzky je objekt tvorený zostavou dvanástich priestorových modulov, kde každému z nich je priradená jasná funkcie. Tieto sú vzájomne prepojené sieťou priestorov, ktorým je okrem funkcie komunikačné priradená ešte funkcia doplnková (napr. Úložné priestory hračiek, hygienické zázemie a pod.). Moduly po obvode stavby sú venované najmä pre pobytové miestnosti detí a jeden severnej modul je navrhnutý ako kuchyňa so zázemím. Pre zaistenie ľahkej orientácie detí sú jednotlivé pavilóny špecificky zaoberať farebne (každá herňa má vlastnú farbu). Jadro stavby vypĺňa zázemia zamestnancov, technické zázemie budovy a jeden otvorený priestor určený ako jedáleň a spoločenský priestor. Dominantným prvkom fasády je obloženie z smrekovca bez povrchovej úpravy a tiež screenové rolety, ktoré nie sú len ozdobným doplnkom, ale v súlade s energetickou úspornosťou budovy zaisťujú odclonenie nadmerných tepelných ziskov v letnom období.

Jedáleň tiež doznala podstatných zmien. Súčasťou komplexnej dodávky bolo tiež stolové vybavenie varne, všetko samozrejme v nerezovej ocele podľa noriem gastro-prevádzok. Disponuje tiež chladiacimi a mraziarenskými strojmi pre správne uchovávanie potravín a strojom na škrabanie zemiakov a koreňovej zeleniny, aby predškoláci mali vždy čerstvú a chutnú stravu.