HOCHTIEF

HOP–OFF

web stavby podklad-19.jpg

Nové divadlo

v každom zmysle slova

Nové divadlo, Plzeň

Nie je to klasické divadlo. Nemá  štandardnú fasádu.  Ani opona nie je tak úplne normálna.Je to naozaj Nové divadlo.

Viac o projekte
Lokalita: Plzeň
Investor: Plzeň, statutární město
Realizácia: HOCHTIEF CZ, divize Pozemní stavby Čechy
Typ stavby: Občanské a administrativní objekty
Doba výstavby: 05/2012–08/2014
Popis

Nové divadlo je prvým divadlom v Českej republike postaveným po roku 1989 a jedná sa doslova o architektonický skvost.

Samotný vchod do modernej budovy Nového divadla púta pozornosť svojou zaujímavou čelnou stenou, ktorá z diaľky vyzerá ako plátok ementálu so 40 nepravidelnými otvormi. Ide o betónovú divadelnú oponu, ktorá sa v miernom uhle 11,2 stupňa nakláňa nad prichádzajúcich a vyzýva ich na vstup do vnútorných priestorov divadla. Tromi otvormi sa potom vchádza priamo do budovy. Príprava k betonáži bublinkovej opony trvala 50 dní a bola betónovaná nepretržite 43 hodín ako celistvá jednotka a bez škár.

Netypický je aj exteriér divadla, ktorý je tvorený liatym pohľadovým betónom prefarbeným do červeného a čierneho odtieňa. V priebehu 114 jednotlivých betonáží bolo na stavbu denne dodávané 2,5 až 8 metrov kubických betónu farbeného špeciálnym anorganickým pigmentom, ktorý bol dovezený po mori z USA. Realizácia trvala 160 dní a bolo pri nej použité 550 m³ červeného betónu na celkovej ploche 3 620 m².

Moderná budova sa pýši dvomi sálami, hlavnej s kapacitou pre 460 divákov a štúdiovej scény s hľadiskom pre 150 divákov. Skrývajú v sebe špičkovú divadelnú a scénickú techniku, ktorá plní prísne bezpečnostné parametre. Divadlo je pripravené pre štyri žánre - činohru, operu, muzikál aj balet.

Druhý objekt, ktorý s budovou divadla spájajú komunikačné krčky (mostíky), slúži ako prevádzková budova pre divadelné zázemie - šatne umeleckých súborov a kancelárie technického personálu.

Priestor pred vstupmi do oboch objektov tvorí námestie s kaviarňou a kníhkupectvom. Súčasťou stavby je reštaurácia s barom a tiež zázemie pre baletnú školu. Návštevníci divadla môžu využiť podzemné parkovisko pre dvesto áut alebo vonkajšie parkovacie plochy.

Súčasťou projektu divadla bola aj premena jeho okolia, vrátane pešej zóny. Pozornosť okoloidúcich púta veľký betónový kamienok. Plastika, ktorá niektorým pripomína dinosaurie vajce, váži šestnásť ton a bola vyrobená a dovezená zo 130 km vzdialenej betonárne spoločnosti HOCHTIEF CZ v Planej nad Lužnicí.

Divadlo vo faktoch:

  • Nosným systémom je monolitická železobetónová priestorová konštrukcia stien, dosiek a stĺpov
  • Plášť budovy tvorí betónová liata monolitická fasáda
  • Hlavný strešný plášť budovy je navrhnutý ako obrátená strecha so spádovou vrstvou z ľahkého betónu, hydroizolačným súvrstvím vytiahnutým nad úroveň strechy, tepelnou izoláciou a ochrannou vrstvou z vymývaného štrku
  • Špeciálne akustické obloženie izoluje hluk z ulice
  • Bezprostredný kontakt hercov činohry s publikom, od ktorého ich delí len 1,5 m
  • Betónová vstupná "opona" má rozmery 21,8 m x 13,8 m x 0,60 m
  • Betónová plastika je 3 m vysoká a 4,5 m dlhá
  • Založenie na pilótach o priemere 800 mm s premennou hĺbkou

Obostavaný priestor:
Objekt divadla: 84 000 m³
​Objekt garáží: 16 000 m³

Zastavaná plocha:
Objekt divadla: 4 350 m²
Objekt garážou: 1 558 m²