V Hamburgu staviame nový koncept modulárnych domčekov Hex House

Na konci augusta začala spoločnosť HOCHTIEF stavebné práce na zaujímavom koncepte šesťhranných modulárnych domčekov určených pre dočasné bývanie. Jedná sa o nemecký prototyp projektu nazývaného "Hex house". Neďaleko Labskej filharmónie tak vzniká ubytovacia kapacita, ktorá vo veľmi krátkom časovom úseku a s použitím jednoduchého panelového systému ponúkne ubytovanie určené najmä utečencom.

Hex House v Hamburgu je tretím prototypom svojho druhu na svete. Nový ubytovací komplex sa otvoril 30. augusta. Koncepcia a návrh konštrukcie domov pochádza z USA od neziskovej organizácie Architects for Society. Projekt získal najmä pre svoju univerzálnosť veľa ocenení a uznanie od renomovaných architektonických časopisov a odborníkov. Koncept bol prvýkrát predstavený pred rokom v rámci Nobelovej ceny za mier Forum v americkom Minneapolise. Na ďalšom rozvoji a plánovaní projektu sa veľkou mierou podieľala práve spoločnosť HOCHTIEF.

 

Šesťhranné domy možno kombinovať rôznymi spôsobmi aj ľahko rozšíriť do viacčlenných či väčších budov. Stavba je realizovaná s pomocou jednoduchého modulárneho systému. Zjednodušený proces výstavby zaistený z veľkej časti prefabrikátymi prináša výraznú úsporu nákladov pri dodržaní maximálnej kvality. Modulárna konštrukcia má drevený rám, montáž aj demontáž je tak možné uskutočniť pomocou jediného nástroja. Hlavným cieľom projektu je zlepšovať životný priestor pre znevýhodnené osoby, a to aj prostredníctvom inovatívne architektúry a inteligentného dizajnu. V Hamburgu projekt iniciovala nezisková organizácia Pomoc pre utečencov, ktorá existuje od roku 2016. Jej členovia žijú alebo pracujú v mestskej časti HafenCity a chcú pomôcť ľuďom zo znevýhodnených skupín žijúcich v tejto lokalite, aby ľahšie našli cestu späť do normálneho života.